Układanie niemal każdej posadzki (ostatniej, wierzchniej warstwy podłogi), wymaga równego i wytrzymałego podkładu. Innymi słowy: panele podłogowe, czy płytki ceramiczne stworzą efekt cieszący oko i  posłużą przez wiele lat w przypadku, gdy zostaną przymocowane do idealnie gładkiego podłoża.

Czym wyrównać podłogę

zaprawaWarstwę zaprawy służącej wyrównaniu podłogi nazywa się wylewką, szlichtą lub jastrychem. Aby materiał uzyskał pożądaną, płynną konsystencję, należy wymieszać suchą masę z odpowiednią, wskazaną na opakowaniu ilością wody. Powstałą w ten sposób wylewkę rozprowadza się po powierzchni podłogi. Potem pozostaje już tylko czekać, aż jastrych wyschnie, by w odpowiednim czasie przystąpić do dalszej pracy. Bardzo popularną wylewką jest w ostatnich latach zaprawa samopoziomująca, nie wymagająca wewnętrznego zbrojenia.

Zalety zaprawy samopoziomującej

Dzięki niej powierzchnia podłogi staje się idealnie gładka. Można ją stosować zarówno w pomieszczeniach (kuchnia, łazienka), jak i na zewnątrz budynku (taras). Kolejną zaletą zaprawy samopoziomującej jest łatwość, z jaką rozprowadza się ją po podłodze, zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Niezastąpiona w przypadku systemu ogrzewania podłogowego, ponieważ szczelnie okrywa przewody i jest odporna na ogrzewanie.

Na koniec warto dodać, że przypadku masy samopoziomującej nie występuje zjawisko skurczu. Dlatego ten typ wylewki jest chwalony zarówno przez producentów, jak i pracowników budowlanych.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem o domu, ogrodzie i majsterkowaniu hobbydom.pl