Ciekawym elementem, który może urozmaicić wystrój salonu, są lampy stołowe. Nie jest to może najpopularniejszy typ oświetlenia – znacznie częściej wybieramy lampy wiszące czy stojące, podłogowe, ale mimo wszystko warto się nimi zainteresować. Mogą one wpłynąć na ostateczny wygląd pomieszczenia, nadając mu bardziej wyrazistego charakteru i zwieńczając aranżację.

Gdzie postawić lampę stołową?

lampy stołoweChoć nazwa i pierwsze skojarzenie sugeruje, że oświetlenie tego typu powinno znajdować się przede wszystkim na stołach, tak naprawdę lampy stołowe mogą wylądować na komodzie, podręcznym stoliku czy szafce nocnej. Nie jest to więc przedmiot przypisany wyłącznie do salonu, równie dobrze będzie wyglądał w sypialni, a w zależności od estetyki, charakteru czy jasności, nawet i w kuchni. W każdym przypadku jednak lampy stołowe stanowią jedynie uzupełnienie głównego oświetlenia i doświetlają wnętrze punktowo, miejscowo. Można więc czytać przy nich książkę, pracować nad swoim hobby, czy spożywać późną kolację. Czasami lampy te mogą służyć wyłącznie jako dekoracja, wówczas nieważne będzie, jak wiele światła dają i jakiej jest ono barwy – wystarczy że abażur i podstawa będą na tyle ciekawe.

Najciekawsze rodzaje lamp stołowych

Wśród lamp stołowych, które można obecnie spotkać w sklepach, najpopularniejszymi są te w klimatach loftowych lub futurystycznych. Modne są zwłaszcza lampy na trójnogach, które nieco przypominają statywy. Pasują one zwłaszcza do minimalistycznych wnętrz. Równie ciekawą propozycją są lampy przypominające stare lampy naftowe. Te szczególnie pasują do wnętrz loftów. Wyglądają stylowo i przyciągają spojrzenia. Oczywiście w środku znajduje się żarówka i nie trzeba dbać o poziom oleju w lampie. Kolejnym ciekawym trendem wśród oświetlenia stołowego są lampy – klatki. Konstrukcja klatki obejmuje żarówkę, a kabel zmierza ku ziemi. To równie dobra propozycja do nowoczesnych, surowych w aranżacji mieszkań. Osobną kategorią są lampki biurkowe, szczególnie popularne we wszelkich gabinetach czy domowych biurach. Istnieją modele proste, jak i bardzo dekoracyjne. Tutaj jednak zwykle większą uwagę zwraca się na funkcjonalność lamp, które muszą doświetlać przestrzeń biurka w zimowe popołudnia i późne wieczory, tak by umożliwić pisanie, rysowanie, czy nawet korzystanie z laptopa. Niezależnie od wystroju, jaki panuje w danym miejscu, zawsze można dopasować odpowiednią lampę stołową, która dopełni aranżacji i podkreśli klimat pomieszczenia czy całego domu. Takie piękne i praktyczne przedmioty w najbliższym otoczeniu pozwalają poczuć się przyjemnie.