Niektóre elementy wyposażenia wnętrz wybieramy z dużą łatwością, już od dawna wiemy bowiem, czego szukamy i na czym najbardziej nam zależy. W przypadku innych o pewności takiej nie ma mowy i właśnie w tej grupie znajdują się dywany, z którymi przecież ciągle jeszcze mamy styczność w niemal każdym polskim domu.

Osoby, które mówią o postępującym spadku znaczenia rozwiązań tego rodzaju mają trochę racji zwłaszcza, jeśli dzisiejszą rolę dywanów porównamy z tą, którą odrywały one przed wiekami. Nie da się jednak ukryć, że nadal doceniamy ich piękny wygląd, ciepło jakie zapewniają i niezwykły wpływ na pomieszczenie, w którym się pojawiają. To właśnie one sprawiają, że salon przestaje jawić się jako surowy, a pokój dla dziecka jako niezbyt przystępny, wiele osób nie jest więc w stanie wyobrazić sobie, że można byłoby zrezygnować z ich zakupu.

Niestety, sama procedura wchodzenia w ich posiadanie bywa skomplikowana. Klientom zależy nie tylko na atrakcyjnym wyglądzie dywanów, ale również na ich wytrzymałości, a to zakłada konieczność ponoszenia sporych kosztów. Można jednak przypuszczać, że pogłoski i całkowitej utracie znaczenia przez ten element wyposażenia wnętrza są przedwczesne.