Za rozwijającą się obecnie modą na zdobienie domowych ścian fototapetami stoi szybko postępujący rozwój technik fotograficznych i poligraficznych. Z tej samej przyczyny coraz chętniej wybierana jest fototapeta ze zdjęcia prywatnego. Większość pracujących w tej branży firm posiada w swojej ofercie wykonanie takiej fototapety, nawet jeśli zdjęcie zrobiono domowym aparatem cyfrowym. Wystarczy, że nasz aparat ma więcej niż 12 megapikseli i odpowiednie funkcje optyczne. Firmy produkujące fototapety za dodatkową opłatą wykonują profesjonalną obróbkę takich zdjęć lub robią je na zamówienie klienta. Doradzają również przy dobieraniu zdjęcia do wystroju mieszkania i charakterystyki konkretnego pomieszczenia, które chcemy w ten sposób ozdobić.

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy jakieś zdjęcie z naszego dysku twardego nadaje się na fototapetę, musimy najpierw sprawdzić jego rozdzielczość, a następnie porównać ją z wymiarami (długością i szerokością) ściany, na której chcielibyśmy to zdjęcie umieścić. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, na każdy milimetr tapety musi przypadać co najmniej jeden piksel elektronicznego obrazu; w przeciwnym razie nasza fototapeta będzie nieostra. Na przykład fototapeta ze zdjęcia wykonanego w rozdzielczości 3000 na 4000 pikseli nie powinna być większa niż 3 na 4 metry. Od tej zasady można w niektórych przypadkach zrobić wyjątek. Niektóre stare zdjęcia w mniejszej rozdzielczości wciąż wyglądają ładnie po powiększeniu, inne można poddać obróbce w specjalnych programach graficznych. Optymalnym wyjściem może być także wykonanie takiej fototapety, która nie przykryje całej ściany. Co ciekawe, jest to rozwiązanie często zalecane przez specjalistów od aranżacji wnętrz. Wszystko zależy jednak od specyfiki danego mieszkania, pomieszczenia i zdjęcia.

Kiedy wybraliśmy już nasze zdjęcie oraz miejsce, w którym zawiśnie nasza fototapeta, musimy jeszcze zdecydować się na rodzaj materiału, z którego ma ona zostać wykonana. Tutaj wybór jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Jeżeli ściana pod fototapetę znajduje się w miejscu suchym i nienarażonym na uszkodzenia bądź zabrudzenia, możemy zaoszczędzić kupując zwykłą fototapetę papierową. Papier może być powlekany PCW lub specjalnym laminatem. Jeżeli ściana znajduje się w kuchni lub łazience, materiał musi być odporny na wilgoć. Wówczas najodpowiedniejszy będzie winyl (najlepiej z podkładem fizelinowym) lub włókno szklane. Materiały te są wprawdzie sporo droższe, niemniej zaleca się, aby nie pokrywały całej ściany. Ciekawym pomysłem na obejście wskazanej wyżej trudności z małą rozdzielczością zdjęcia będzie wykorzystanie płótna naturalnego. Fototapeta ze zdjęcia wykonana z tego materiału będzie bardziej przypominać obraz namalowany farbami olejnymi.

Odpowiednio dobrana fototapeta może być bardzo udaną inwestycją. Z jednej strony nadaje wnętrzu oryginalny wygląd, z drugiej – podkreśla jego przeznaczenie użytkowe, uprzyjemniając domownikom przebywanie w mieszkaniu.