Każdy pragnie, aby wnętrze domu wykonane było w taki sposób, by zachować nie tylko wygodę dla domowników oraz funkcjonalność, ale również dość indywidualny, intymnych charakter. Z tego powodu wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie rozmaitych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz – ostatnio do takich elementów dołączyły również rozmaite ozdoby na ścianę, również te bardziej trwałe.

O ile zdobienie ścian zdjęciami jest czymś, do czego w zasadzie przywykliśmy, o tyle tapety to ciągle nowość. Dzięki nowym technikom produkcji jesteśmy w stanie mieć własną fototapetę w konkretnym pokoju – stworzoną dokładnie tak, jak sobie to wymarzymy. Sprawdźmy, w jakich pomieszczeniach będzie to dobry wybór.

własna fototapeta

Zależnie od zdjęcia…

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy interesuje nas własna fototapeta, jest wybór zdjęcia. Zależnie od wnętrza, które chcemy zdobić – jego charakteru, wielkości powierzchni przeznaczonej na tapetę czy inne sprawy – wskazane jest zastosowanie odpowiednich fotografii. Im mniejsza powierzchnia, tym bardziej skomplikowany i złożony może być wzór fototapety. Należy przy tym pamiętać, że zdjęcia konkretnych osób nie są tutaj raczej wskazane, choć ze strony technicznej nie ma ku takiemu rozwiązaniu żadnych przeciwwskazań. Jeśli zdobimy większą powierzchnię, to mamy do wyboru dwa rozwiązania: własna fototapeta powinna być w takich warunkach albo całością, którą kładziemy jedynie na jedną ścianę w formie np. widoku z ciekawą perspektywą, albo musi to być fotografia bez wielu detali, o łagodnych kolorach oraz formach.

Uważaj na przesadę

Bardzo istotne jest to, aby własna fototapeta nie była przesadzona. Zanim zdecydujemy się wybrać zdjęcie, które nam się wizualnie podoba, oceńmy je obiektywnie albo dajmy do oceny komuś innemu. Czasem lepiej jest wybrać zdjęcie o lepszym naświetleniu, dobrze skonstruowanym kadrze czy bez zbędnych detali. Niekiedy trzeba je po prostu przygotować dodatkowa obróbką, usuwając te rzeczy, których nie chcemy widzieć. Pamiętajmy – własna fototapeta będzie z nami prawdopodobnie przez długi czas.