Każde dziecko potrzebuje własnej przestrzeni, w której będzie mogło czuć się bezpiecznie, w spokoju odpoczywać, bawić się i uczyć. Im dziecko jest młodsze, tym mniejsze są jego potrzeby pod tym względem, ale warto już od samego początku przyzwyczajać pociechę do samodzielnego przebywania we własnym pokoju.

Niektóre dzieci nie są zachwycone perspektywą mieszkania samotnie. Może to wynikać z wielu czynników psychologicznych, dlatego należy jak najskuteczniej ułatwić dziecku oswajanie z własną przestrzenią.

Dla dzieci bardzo ważny jest wygląd otoczenia. Dlatego też zawsze trzeba dopasowywać je do konkretnego gustu malucha, a nie z góry zakładać co lubią chłopcy, a co dziewczynki. W pierwszej kolejności trzeba zająć się ścianami, które wpływają na odbiór wnętrza. Na rynku jest cała gama produktów, którymi można ładnie udekorować ściany - bordery, nalepki ścienne, szablony, tapety dla dzieci, obrazy, plakaty, miarki wzrostu itp.

tapety dla dzieciNalepki ścienne przyklejają się tylko do gładkich powierzchni, dlatego ściany ze strukturą nie nadają się do tego zadania. Nalepki można przyklejać i odklejać w razie gdyby pierwsza aplikacja się nie powiodła. To bardzo prosty sposób na udekorowanie ścian.

Tapety dla dzieci produkowane są w dużej gamie wzorów, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z ich wyborem. Najlepsze są takie, które posiadają stonowane, łagodne kolory, ewentualnie z niewielkimi akcentami o mocnej barwie. Unikajmy też zbyt wzorzystych tapet dla dzieci, które mogłyby rozpraszać malucha. Jeżeli dziecko koniecznie chce tapetę w krzykliwym różu nakrapianym żółtymi plamami, wówczas postawmy na jedną tylko ścianę, albo jej fragment, a resztę pokoju wyłóżmy innymi, pastelowymi tapetami dla dzieci, najlepiej już bez wzorów. Inspiracje do wykończenia dziecięcego pokoju tapetą można znaleźć tutaj: http://tapetyswiata.pl/category/tematy-tapety-dla-dzieci.

Na ścianach pięknie prezentują się także bordery, czyli poziome linie dzielące ścianę mniej więcej w 1/3 jej wysokości. Bordery mogą mieć nadruk z ulubionymi postaciami maluszka, literkami, cyferkami, albo przypadkowymi wzorami. Grube paski pomogą też rozdzielić pewne strefy na ścianie- dolną i łatwą do czyszczenia od górnej, która będzie bardziej reprezentacyjna.