Każdy z nas choć raz w życiu zmuszony był do użycia wstążki do kwiatów w najróżniejszych celach. Za takim doświadczeniem idzie świadomość wielości kształtów i form takich wstążek, co przekłada się bezpośrednio na konieczność umiejętnego doboru wstążki do danego projektu. Czym się kierować w trakcie dokonywania takiego wyboru?

W kwiaciarniach wstążki do kwiatów dobierane są przez wyspecjalizowanych pracowników, a my często nie wiemy, jaki wybór mają w swoim asortymencie. Z tego powodu, gdy musimy samodzielnie wybrać idealną wstążkę, pojawia się problem – czym kierować się przy takim wyborze? Czy każda wstążka pasuje do każdego rodzaju projektu, jeśli tylko jest dobrana kolorystycznie? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania idealnej wstążki do kwiatów? Sprawdźmy!

wstążki do kwiatów

Przeznaczenie a materiał

Podstawową sprawą jest dobranie wstążki do kwiatów w taki sposób, aby materiał być adekwatny do jej wykorzystania. Co to oznacza? Przede wszystkim konieczność dopasowania trwałości materiału do pory roku oraz okazji, na którą kwiaty będą dawane. I tak, w przypadku aranżacji ślubnych bądź np. bukietów ślubnych dla panny młodej najlepiej jest decydować się na wstążki satynowe, które są przyjemne dla dłoni, a jednocześnie dobrze wyglądają. Z kolei, jeśli chcemy przygotować proste aranżacje mające potem przetrwać na dworze i dobrze się prezentować z daleka – np. na rozmaite składanie wieńców czy obdarowywanie nagrodami wybranych osób – to dobrze będzie wykorzystać materiały sztuczne, które pięknie błyszczą, a jednocześnie pozostają niezmienione niezależnie od pogody czy pory roku. Wstążki do kwiatów mogą być też wykonane z naturalnych materiałów – idealnych na konkretne okazje, ponieważ wytrzymałych i dobrze się prezentujących.

Odpowiednia kolorystyka i wzór

Ważną rzeczą w przypadku doboru wstążki do kwiatów jest wybór odpowiedniego wzoru czy na przykład koloru. W większości sytuacji wystarczy, aby wstążka dobrana była po prostu do tego, w jakiej kolorystyce utrzymany jest bukiet, dekoracja czy aranżacja. Często jednak jest to niewystarczające. Istnieje wiele wstążek o konkretnym przeznaczeniu, np. te z nadrukami w formie napisów (najczęściej pogrzebowe) albo takie, na których mamy rysunki nawiązujące do konkretnych okazji. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się dodatkowe dopasowanie wstążki do okazji, na którą będziemy wykonywać dany bukiet. Z tego powodu, jeśli aranżacja jest przez nas wykonywana na zamówienie, istotną sprawą będzie dopytanie, na jaką okazję jest przygotowywana.