Sposób, w jaki dekorujemy okno ma ogromne znaczenie dla całego wnętrza. Mimowolnie zwracamy uwagę na okna w pomieszczeniu i od razu widzimy pożółkłe firanki, zagracony parapet, czy sprane zasłony. Otoczenie okna ma również wpływ na to, ile światła dociera do pokoju- to ważne szczególnie w dużych miastach, w których wieczorem jest za oknem dość jasno.

Jeżeli bardzo chcemy mieć zupełną ciemność w pokoju, to jedynym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne. Nie wszędzie można je jednak zamontować, a w razie awarii nie poradzimy sobie sami z ich naprawą, ponieważ ten rodzaj rolet ma skomplikowany system. Nie jest to również zbyt estetyczne dla elewacji budynku, ale zakładamy, że nie wszyscy zwracają na to uwagę. Okno najlepiej zasłaniać za pomocą zasłon i rolet wewnętrznych- dzięki temu możemy jednocześnie przyozdobić wnętrze. A wybór jest szeroki- do dyspozycji mamy klasyczne zasłony, nowoczesne zasłony 3D, zwykłe rolety, rolety rzymskie i żaluzje. Wybór zależy od naszych osobistych preferencji, ponieważ każdy sposób ma swoje zalety.

Zasłony- wciąż popularne w polskich domach. Ostatnio nawet przechodzą swój prawdziwy renesans, a to za sprawą zasłon 3D, które zdecydowanie wyróżniają się tle klasycznych materiałów. Jest to związane ze sposobem ich produkcji, ponieważ zasłony 3D posiadają nadruk na całej swojej powierzchni. Wybór wzorów jest praktycznie nieograniczony. Drukuje się zwierzęta, krajobrazy, kwiaty, widok morza, gór i łąk. Można to nieco przyrównać do królujących niegdyś fototapet. Klasyczne zasłony wiesza się na żabkach umieszczonych na karniszu. Plusem takiego rozwiązania jest duża swoboda w upinaniu materiału, jednak jest to zdecydowanie zajęcie tylko dla cierpliwych. Zasłona 3D z kolei posiada szeroką taśmę z kolistymi otworami, które nawleka się bezpośrednio na karnisz. To dobra opcja zarówno do niskich pomieszczeń, jak i wysokich, w których przesuwanie żabek może stanowić problem (zacinanie, zrywanie się itp.)

Rolety

Rolety są wykonywane z miękkich tkanin lub sztywnego materiału. Niektórzy preferują rolety rzymskie, które są wykonane z bawełny lub lnu. Takie rolety są polecane osobom, które stawiają na naturalne tkaniny. Inne modele działają za pomocą specjalnych systemów, dzięki którym materiał zwija się w rulon i rozwija. Rolety są świetnym rozwiązaniem do wszystkich domów, w których są ciekawskie dzieci lub zwierzęta (zwłaszcza koty, które uwielbiają bawić się długimi zasłonami). Kolejnym plusem jest to, że nie zbierają zbytnio kurzu, ale za to ciężej je wyczyścić w razie poplamienia.