Obraz to doskonały sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni pustej ściany i na nadanie wnętrzu bardziej przyjaznego w odbiorze charakteru. Obrazy malowane na płótnie to także fantastyczna dekoracja, która może stać się główną atrakcją – ozdobą danego wnętrza. Wystarczy jedynie zadbać o odpowiedni aranż, wyeksponować taki obraz i zadbać o jego właściwe doświetlenie. Szukając obrazu do salonu lub sypialni, możemy dziś wybierać pomiędzy dwoma ich rodzajami. Są to obrazy ręcznie malowane i obrazy drukowane na płótnie. Jakie są ich zalety i który z nich wybrać?

Oryginalne obrazy malowane na płótnie

Ręcznie malowany obraz to unikat, dekoracja o niepowtarzalnym charakterze, nawet jeśli mamy do czynienia z reprodukcją dzieła jednego ze znanych malarzy. Warto podkreślić, że każdy obraz malowany na płótnie to osobne, unikalne dzieło, produkt wykonany ręcznie, a zatem w swej naturze niepowtarzalny i oryginalny. Oczywiście taki obraz nie zawsze będzie prawdziwym dziełem sztuki. Malowane w sposób masowy różnego rodzaju pejzaże i martwe natury, z prawdziwą sztuką nie mają niewiele wspólnego. Mimo wszystko, każdy z takich obrazów to oryginalne dzieło konkretnego artysty, nawet jeśli jest to artysta anonimowy lub mało znany szerszej publiczności. Jeśli dysponujemy nieco większą kwotą pieniędzy, zawsze możemy zdecydować się na kupno obrazu znanego, cenionego na rynku malarza. W tym jednak przypadku koszy zakupu ręcznie malowanego obrazu na płótnie może przekraczać wartość kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – prace najbardziej znanych malarzy kosztują miliony dolarów.

obraz malowany na płótnie

Obrazy drukowane na płótnie

Jeśli nie stać Cię na oryginalne obrazy malowane na płótnie, alternatywą dla nich mogą być odwzorowane z fotografii, obrazy drukowane. Tego typu obrazy stanowią idealną kopię cyfrowego zdjęcia lub wygenerowanej komputerowo grafiki i mogą być produkowane w nieskończonej liczbie egzemplarzy – każda kopia będzie idealnym odwzorowaniem oryginału. Jeśli zatem marzy Ci się doskonała reprodukcja jakiegoś znanego obrazu lub chcesz powiesić sobie na ścianie obraz będący powiększoną kopią Twojego ulubionego zdjęcia z wakacji, obraz drukowany na płótnie będzie strzałem w dziesiątkę. Wadą tego typu obrazów jest ich powtarzalny charakter i brak jakichkolwiek błędów w odwzorowaniu, przez co nie ma w nich ducha naturalności. Tego typu obrazy są zbyt idealne i w tym sensie nie mogą równać się z dziełami rąk ludzkich, które dzięki pewnym niuansom, zamierzonym lub celowym błędom, zawsze stanowią rodzaj niepowtarzalnego dzieła sztuki.