Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana wentylacja budynku przesądza o komforcie jego użytkowania w przyszłości, zwłaszcza gdy jest to budynek pełniący funkcję mieszkalną. Widocznym elementem nowoczesnego systemu wentylacyjnego, z jakim spotykamy się w większości nowo powstających domów jednorodzinnych, jest kominek wentylacyjny instalowany na dachu. Dawniej kominki wentylacyjne zastępowane były przez murowany komin centralny, który zwykle podzielony był na dwie części. Jedna jego część odpowiadała za odprowadzanie dymu z pieca lub kotła, druga część za wentylację (wentylacja grawitacyjna). Współcześnie, gdy miejsce klasycznych kominów zajmują specjalne systemy odprowadzania spalin z kotłów gazowych czy olejowych, kominek wentylacyjny staje się elementem wykończenia niezależnego systemu wentylacyjnego, służącego do odprowadzania wilgoci z poddasza domu, a także z łazienki czy kuchni.

kominek wentylacyjny

Jak wyprowadzić wilgoć na zewnątrz budynku?

Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana wentylacja budynku przesądza o komforcie jego użytkowania w przyszłości, zwłaszcza gdy jest to budynek pełniący funkcję mieszkalną. Widocznym element;">Podstawowe przeznaczenie wentylacji to uruchomienie cyrkulacji powietrza wewnątrz domu. Dzięki sprawnej wentylacji wilgoć, która zbiera się wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, może być sprawnie usunięta na zewnątrz budynku (w przypadku systemu wentylacji grawitacyjnej dzieje się to samoczynnie). Gdy wentylacja została zaprojektowana lub wykonana w nieprawidłowy sposób, wilgoć pozostanie wewnątrz domu, czego konsekwencją będzie grzyb, który pojawi się na ścianach i sufitach w najbardziej zawilgoconych pomieszczeniach, przede wszystkim w łazience i w kuchni. Jeśli chcemy, by wilgoć była odprowadzana na zewnątrz budynku, musimy pamiętać o stworzeniu możliwości dopływu świeżego powietrza do wnętrza domu. Temu służy rozszczelnienie drzwi i okien. Jednak nawet tego typu zabiegi niewiele pomogą, jeśli kominek wentylacyjny został źle osadzony na dachu (osadzono go zbyt nisko). W takiej sytuacji, by wymusić prawidłowy kierunek przepływu powietrza, można zainstalować w przewodzie wentylacyjnym specjalny wentylator, który wspomoże działanie wentylacji grawitacyjnej.

Instalacja kominków wentylacyjnych w starych domach

Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana wentylacja budynku przesądza o komforcie jego użytkowania w przyszłości, zwłaszcza gdy jest to budynek pełniący funkcję mieszkalną. Widocznym element;">W przypadku starych budynków, w których system wentylacji nie jest przystosowany do obsługi łazienki czy kuchni, instalacja kominków wentylacyjnych wydaje się jak najbardziej zasadna. Oczywiście pod warunkiem, że będą one jedynie wykończeniem dla nowego systemu wentylacji stworzonego specjalnie z myślą o tego typu pomieszczeniach. Kominki poprawią również cyrkulację powietrza na poddaszu, wspierając podstawowy system wentylacyjny w starym budynku mieszkalnym.