W tworzeniu aranżacji do wnętrza bierze udział wiele aspektów; nadal jednak niestety wiele osób skupia się przede wszystkim na dopasowaniu odpowiednich mebli czy innych elementów wnętrza, zapominając jednocześnie o istotnej roli oświetlenia. Przy nieprawidłowym oświetleniu praktycznie cała praca nad pomieszczeniem może zostać zniweczona – wystarczy, że lampy są dobrane nieadekwatnie do zamierzonego celu optycznego.

Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby właściwie dobierać lampy zarówno do dużych, jak i małych wnętrz. Zwykło się uważać, że muszą to być zawsze różne typy oświetlenia, tymczasem jednak kinkiety pasują praktycznie do pokoju o wszystkich rozmiarach, a dodatkowo swoją różnorodnością kolorów oraz form mogą dodawać wnętrzu dodatkowych cech.

Kinkiety w małym wnętrzu

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że kinkiet jest oświetlaniem ściennym. Nie zastąpi nam więc górnego światła, ale może stanowić dla niego ciekawą alternatywę, zwłaszcza że zastosowanie klasycznej lampy górnej przy świetle sztucznym może wręcz sprawiać, że wnętrze będzie wydawało się o wiele mniejsze. Z tego powodu zastosowanie kinkietów w małym wnętrzu to przede wszystkim inwestycja w możliwość rozwinięcia ciekawego efektu optycznego. Ten typ oświetlenia będzie optycznie „podnosił” sufit z uwagi na światło, które kieruje się pionowo. Co więcej, będzie również świetnym rozwiązaniem do wypełnienia rozmaitych wnęk, ponieważ sprawi, że wnętrze będzie wydawało się większe, a jednocześnie bardziej równe.Kinkiety

Kinkiety w dużym wnętrzu

Z uwagi na to, co dotychczas napisaliśmy na temat tego typu oświetlenia mogłoby się zdawać, że kinkiet będzie typowym oświetleniem do małego wnętrza. Tymczasem nie jest to prawda – jest on również świetny w przypadku wnętrza większego, w którym trudno jest się skupić na jednej przestrzeni. W takim przypadku możemy taki typ oświetlenia wykorzystać np. do zaakcentowania konkretnej powierzchni w pokoju albo podkreślenia dodatków, np. obrazów. To również świetny sposób podzielenia otwartej przestrzeni na mniejsze, użytkowe strefy - wystarczy dobrze przemyśleć pomysł zastosowania kinkietów. Jak widać, dobrze dopasowany kinkiet będzie pasował praktycznie do każdego wnętrza, stając się jednocześnie świetnym elementem „wykończeniowym”, zbliżonym efektem do odpowiednej dekoracji czy właściwego doboru koloru ścian. Na rynku oświetleniowym pełno jest kinkietów w różnych kolorach i formach, dlatego bez trudu można dobrać pasującą lampę do praktycznie każdego wnętrza, na które się zdecydujemy.