Wybór konkretnego modelu kabiny prysznicowej w największym stopniu zależy od tego, w jakim miejscu mamy zamiar ją zamontować i jak wiele wolnego miejsca mamy do dyspozycji. Jeśli określimy docelowy punkt montażu kabiny, łatwiej będzie nam znaleźć produkt dopasowany do naszych potrzeb. Jest to o tyle łatwiejsze, że większość producentów, takich chociażby jak firma Sanswiss, ma w swojej ofercie co najmniej kilkadziesiąt modeli kabin prysznicowych różniących się od siebie kształtem, wielkością, sposobem montażu czy rodzajem materiału, z jakiego je wykonano.

Biorąc pod uwagę kształt kabiny prysznicowej wybierać możemy spośród trzech typów takich kabin. Pierwszy typ to kabiny narożne, które mogą przybierać kształt kabin prostokątnych, kwadratowych lub owalnych. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu kabiny instaluje się w narożnikach łazienek. Zwykle kabiny narożne instaluje się w małych łazienkach, w których ewidentnie brakuje wolnego miejsca. Drugi typ kabin to kabiny przyścienne, przybierające kształt owalny lub okrągły. Tego typu kabiny instalujemy przy ścianie, zwykle w większej łazience, ponieważ ich montaż wymaga nieco większej wolnej przestrzeni. Trzeci typ kabin to kabiny wolnostojące, najczęściej mające okrągły kształt. Takie kabiny ustawia się w dużych łazienkach, gdzie mamy wiele wolnego miejsca i nie musimy martwić się o to, że ustawiona na środku łazienki kabina, zajmie całą wolną przestrzeń. Co ciekawe, każdy ze wspomnianych typów kabin prysznicowych znajdziemy w ofercie firmy Sanswiss, znanego producenta wyposażenia łazienkowego.sanswiss

Na miejsce montażu kabiny prysznicowej wpływa również obecność lub brak brodzika. Jeśli wybieramy kabinę z brodzikiem, nasz wybór najczęściej ograniczony jest do podstawowych modeli kabin narożnych, ewentualnie kabin przyściennych. W przypadku wyboru kabin prysznicowych ustawianych bezpośrednio na podłodze, pozbawionych brodzika, nasz wybór jest w zasadzie nieograniczony, gdy chodzi o wielkość czy kształt samej kabiny. Jedyny kłopot to wykonanie profesjonalnego odpływu, tak by woda nie wydostawała się poza kabinę prysznicową i nie zalewała całej łazienki.