Jeżeli w domu posiadacie kudłatego zwierzaka, który dostarcza Wam radości w postaci pomruków zadowolenia, nie zapomnijcie wybrać dla niego dobrej karmy. Jedzenie dla naszego kota to podstawa jego zdrowia oraz zadowolenia. Dzisiaj postaramy się Wam pomóc, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że karma dla kotów to temat rzeka. Zapraszamy do lektury!

Koty to zwierzęta o bardzo indywidualnych charakterach. Mogą być bardziej przyjazne i chętne do nawiązywania więzi z ludźmi, ale mimo to nadal będą starały się pokazać swoją niezależność. Chcąc nie chcąc musimy zaakceptować, że kociaki są mniej „rodzinne” niż psy. Jednak dbać o pożywienie dla nich należy z taką samą starannością jak o karmę dla innych zwierząt.

O tym, o czym należy pamiętać wybierając odpowiednią karmę dla kotów, to fakt iż są to zwierzęta mięsożerne. Jednak, aby nasz ulubieniec był zdrowy nie wystarczy podawać mu pożywienia opartego wyłącznie na mięsie, które powinno stanowić około 75-85% menu pupila. Reszta to podroby, które również cieszą się popularnością wśród właścicieli kotów. Nie zapomnijmy, że karmiąc naszego zwierzaka powinniśmy podawać mu również trochę produktów pochodzenia roślinnego, aby kot mógł szybko pozbyć się połkniętych włosów.

Sucha karma dla kotów powinna składać się głównie z białka (do 60%), a także z tłuszczu (do 35%). Unikajmy węglowodanów (maksymalnie 8%). Wśród karm bardzo ciężko znaleźć taką, która spełnia powyższe rygory. Uważamy na karmę dla kotów o składzie zbożowo-odpadowym, ponieważ zawiera ona nawet do 40% węglowodanów, co dla zdrowia naszego ukochanego kota jest niedopuszczalne.

Najlepsze karmy dla kotów, to te bezzbożowe. Jest to najwyższa półka pożywienia dla naszych kotów. Składają się głównie z mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Najgorsza karma dla kotów? To ta, która w swoim składzie zawiera paszę dla kur albo koni, czyli przede wszystkim zboża (mączki, gluten, otręby, pulpy, pełne ziarna), czyli to, czego koty nie strawią. Koty, które karmione są głównie takimi produktami będą mogły mieć poważne problemy ze zdrowiem.

Co z „ludzkiego” jedzenia mogą dostawać koty? Gotowane mięso (bez żadnych przypraw), surowe mięso również, jednak nie należy podawać mu wieprzowiny oraz wątróbki. Nabiał niesłodzony (ale w bardzo małych ilościach). Surowe żółtka jaj, gotowane żółtko i białko, gotowane ryby (nie surowe ani smażone). Jako przysmak możecie sprawić przyjemność kotu podając tuńczyka z puszki lub kawałek wędzonej ryby (ale w bardzo małych ilościach!).

Mamy nadzieję, że tym artykułem pomogliśmy Wam przedstawić najważniejsze zasady żywienia Waszych czworonożnych ulubieńców!