Podstawowym wyposażeniem każdego magazynu są regały. Ponieważ służą one do przechowywania różnych towarów, od materiałów budowlanych po żywność, mają różne wielkości oraz budowę. Niektóre z nich mają bardzo ciekawe rozwiązania. Przyjrzyjmy się więc z bliska regałom magazynowym.

Regały paletowe wysokiego składowania

Regał magazynowy może przybrać monstrualne rozmiary. Największe z nich noszą nazwę regałów paletowych wysokiego składowania, a ich wysokość sięga kilkunastu metrów. Rozwiązanie takie jest stosowane w wypadku składowania materiałów na paletach, np. pustaków i nie tylko pozwala doskonale zagospodarować powierzchnię, ale też daje łatwy i szybki dostęp do każdej z palet. Długość regałów magazynowych zależy wyłącznie od tego, jakie są nasze oczekiwania. W większości regały magazynowe posiadają specjalnie nawiercone przez producenta otwory, dzięki którym za pomocą śrub, szybko dostawimy i umocujemy dodatkowe moduły. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom regał magazynowy dostosowuje się do wielkości magazynu.

Regały przejezdne

Regał magazynowy przejezdny to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające jeszcze lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię dzięki ograniczeniu liczby korytarzy roboczych. W takim rozwiązaniu poszczególne regały są bezpośrednio jeden przy drugim i umieszczone na szynach jezdnych. Napęd elektryczny pozwala bez użycia siły pracownika, przy pomocy systemu sterowania, przesunąć regały tak, aby uzyskać dostęp do konkretnego modułu.

Regały przepływowe

Bardzo prosta, acz pomysłowa konstrukcja, świetnie sprawdzająca się w wypadku składowania produktów o stosunkowo krótkim terminie przydatności, np. żywności czy leków. Regał taki posiada rolki ustawione w poprzek kanału przepływowego, na których załadowany towar przesuwa się na przeciwległy koniec kanału. Sam kanał jest natomiast lekko spadzisty, co ułatwia pracę i przesuwanie paczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu ściągamy z regału w pierwszej kolejności to, co załadowaliśmy jako pierwsze. Dzięki temu towary nie psują się.

Niebanalne regały

Regał magazynowy nie musi być konstrukcją prostą, czasami przybiera niezwykle zaskakujące formy.