Wśród rozwiązań odnoszących się do połaci dachowych, a zatem krycia dachów możemy mówić o zastosowaniu wszelkiego typu dachówek. Mogą one być wykonane z najróżniejszych materiałów (np. bitumiczne, drewniane, stalowe), ale mówimy też o różnym ich kształcie i kolorze. Jednak nie to jest w nich rozwiązaniem, o którym to warto wspomnieć. Przy dachówkach bowiem stosuje się niekiedy wywietrzniki dachowe połaciowe.

Tu należy nadmienić, że często są one już w zestawie takich gontów, tak że pasują idealnie do reszty, a ponadto ich montaż jest dosyć łatwy. Otrzymujemy najczęściej dwa elementy, które tworzą specjalnie wyprofilowaną dachówkę wyposażoną w otwory, do których montujemy taki wywietrznik dachowy połaciowy. Najbardziej istotne będą tu wkręty, różne ze względu na materiał, z jakiego wykonana jest dachówka. Niekiedy jednak mówimy o wkrętach uniwersalnych. Chodzi tutaj o konstrukcję, która to najczęściej przypomina kopułę o dwóch lub przynajmniej jednym płaskim wykończeniu z maleńkimi otworkami. Jako że traktujemy o wywietrznikach to oczywistym jest, że jakiś wylot musi się w nich znajdować, tak by można było wywietrzyć pomieszczenie. Nie ma to jednak nic wspólnego z okienkami, włazami i innymi podobnymi dachowymi rozwiązaniami. Warto też stwierdzić, że często takie wywietrzniki (może ich być kilka lub jeden) wpływają pozytywnie na wygląd połaci dachowej.

Takie wywietrzniki dachowe mogą mieć różne kształty, ale często mówimy o takich, które niejako wtapiają się w połać i zlewają się z dachówkami. Aby je zobaczyć, trzeba dobrze się przyjrzeć, chyba że zamiar konstrukcyjny przewidywał, aby były bardzie zauważalne. Są one alternatywą dla otworów okiennych, ale też nie przepuszczają zbyt wiele powietrza i utrzymują odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Najczęściej ich przeznaczenie odnosi się do wentylacji poddaszy nieużytkowych, strychów, a ponadto warto wspomnieć o tym, że dzięki takim wywietrznikom skutecznie jest usuwana wilgoć z przestrzeni dachowej. Co niezwykle ważne przeważnie są one montowane przy kalenicy i minimalnym spadzie dachu 25 stopni.