Na rynku nie brakuje dużego wyboru różnego typu mniej lub bardziej ekologicznego opału. Szuka się go, kierując różnymi parametrami. Za każdym razem chodzi o to, żeby pasował on do pieca znajdującego się w domu. Niezależnie od tego, czy wybiera się tradycyjny opał, czyli węgiel kamienny, czy może bardziej ekonomiczny, między innymi ekogroszek, ważnym punktem jest ich wartość opałowa. Dzięki niej można poprawnie określić, ile energii zostanie powstanie podczas spalania opału. W taki sposób nie uszkadza się pieca, można też liczyć na jego wydajność, brak marnowania pieniędzy na kolejne opakowanie węgla. Mniejsza ilość spalania niepożądanych dodatków w węglu to mniejsza emisja substancji do otoczenia, co oznacza większą ochronę zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. W każdym specjalistycznym sklepie z opałem można uzyskać pomoc odnośnie tego przelicznika.

Wartość opałowa - parametry węgla opałowegoW jaki sposób się go liczy?

Każdy, kto nie spotkał się jeszcze z wartością opałową, najprawdopodobniej źle dobierał rodzaj swojego opału lub kupował go, bazując na wiedzy sprzedawcy czy innego specjalisty w tej dziedzinie. Wybierając zarówno ekogroszek, jak i węgiel kamienny używa się przelicznika na kilogram masy opału. Określa się je zawsze w milidżulach, każdy taki zapis dostępny jest na opakowaniach. Wartość opałowa ekogroszku to mniej więcej 24 do 26mJ/kg, na rynku nie brakuje także bardziej wydajnych luksusowych produktów, których wartość wynosi aż 29mJ/kg. Jest to najbardziej komfortowe rozwiązanie. Taki opał pali się długo, nie trzeba dokładać nowej części, występuje tutaj zarówno zjawisko oszczędności pieniędzy, jak i czasu. Wszystkie te osoby, które mają do dyspozycji jeden z najpopularniejszych produktów, czyli miał węglowy, muszą liczyć się z tym, że jego parametry to tylko 20 do 25mJ/kg.

Bezpieczeństwo stosowania w atrakcyjnej cenie

Wiele osób, które wcześniej nie było przekonanych do zmiany swojego pieca na ten najnowszej generacji, po sprawdzeniu wartości opałowej ekogroszku, zmiana zdanie. Jest to inwestycja na długie lata, ogrzewanie jest prostsze i bardziej komfortowe dla tego, kto zajmuje się dokładaniem opału. Wystarczy zdecydować się na dobrej jakości, markowy piec i wysokogatunkowe opakowanie ekogroszku, którego wartość opałowa to 29mJ/kg, żeby móc liczyć na wiele korzyści. Zachowane jest bezpieczeństwo, taki piec nie odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Tego typu ogrzewanie jest typowe dla budynków inteligentnych, które obsługują wiele skomplikowanych systemów. Można je dobrać do każdego ekonomicznego domu jednorodzinnego.