Cisza i spokój w domu to rzecz bezcenna. Zależą one nie tylko od trybu życia domowników- sam budynek również może być „głośny”, lub „cichy”, a zależy to bezpośrednio od rodzaju zastosowanych przy budowie materiałów (dlatego lepiej inwestować w te dobrej jakości, które poprawią komfort życia i obniżą koszty eksploatacji domu). Tylko dobrze wyciszony budynek nie będzie potęgował hałasu, uderzeń, szurania i innych odgłosów.

Do wygłuszania wnętrz stosuje się różne materiały, a jednym z nich są specjalne maty akustyczne. Głównie znajdują zastosowanie do wyciszania podłóg (jako podkłady). Bardzo dziś modne, a zarazem praktyczne podłogi pływające (czyli skonstruowane z paneli) mają jedną wadę- potęgują każde stuknięcie. Stąd też konieczność stosowania jako podkładów mat akustycznych, które pochłaniają dźwięki, a tym samym wytłumiają podłogę. Dodatkowo, maty zapobiegają pochłanianiu wilgoci przez podłogę. Matami akustycznymi można także skutecznie wytłumić ściany i dachy, choć do wyciszania pomieszczeń używa się różnych materiałów dostosowanych do konkretnych miejsc (np.: w przypadku stropów i ścianek działowych z płyt gipsowych najlepszym rozwiązaniem jest wełna mineralna).

Maty akustyczne znajdują także zastosowanie pod wylewki betonowe, a także są używane do wyciszania podłóg sportowych. Można je także stosować jako otuliny na rury- nie tylko zniwelują odgłosy dobiegające z ich wnętrza, ale także zapewnią odpowiednią izolację termiczną, a tym samym zapobiegną utracie ciepła.