Styl prowansalski jest jednym z najpopularniejszych sposobów urządzania wnętrz. To przeniesienie do pomieszczenia naturalnych elementów, kwiatów, drewna, słońca i całego piękna, jakie możemy znaleźć w południowej Francji. Pomieszczenia urządzone jak prowansalski dom odznaczają się sielskością, przytulnością i domowym ciepłem. Dominują tu jasne barwy - biel, odcienie żółtego, zieleni, a także błękit, lawenda, pomarańczowy. W tym stylu wykluczone są gładkie powierzchnie - najlepiej pasują meble i ściany pokryte delikatną fakturą (nawet jeżeli wynikają tylko ze złudzenia optycznego). Bardzo ważnym elementem jest drewno, dlatego możemy śmiało wprowadzać do salonu meble wykonane z tego materiału. Bardzo dobrze prezentuje się także drewniana podłoga.

Prowansalskie meble

Meble powinny posiadać zdobienia. Mieszkańcy Prowansji chętnie ozdabiają fronty za pomocą tkanin lub papierowych tapet z kwiatowymi motywami - przykład takich mebli można obejrzeć na https://birdsoflove.pl. Meble mogą być również pomalowane na jednolity kolor i posiadać przetarcia, które kojarzą się z wiejskimi akcesoriami.

Tkaniny

https://birdsoflove.pl

Dużą rolę odgrywają tu tkaniny. Na oknach powinny znaleźć się jasne zasłony, a na kanapie, fotelu lub sofie narzutka. Najbardziej pasują materiały ozdobione motywami roślinnymi, zwłaszcza kwiatami lawendy, które są powszechnie uprawiane w południowej Francji.

Dodatki

We wnętrzu prowansalskim kwiaty mogą znaleźć się nie tylko na tkaninach, ale w formie żywej - w doniczkach i wazonach. Ważne są także dodatki, które wprowadzają do pomieszczenia swojski, ciepły klimat - miękkie poduszki lub kocyki. O stylu wnętrza należy pamiętać także montując oświetlenie - tutaj najlepiej sprawdzą się abażury z materiału, szczególnie te wykonane z naturalnych surowców lub z koronek, które są charakterystyczne dla wiejskich rejonów. Do salonu można wnieść także inne detale, np. ceramikę wyeksponowaną w przeszklonej komodzie.

Inne materiały

Nie tylko drewno kojarzy się ze stylem prowansalskim. Sprawdzą się tutaj również inne surowce jak kamień i drewno. Dobrym pomysłem jest wykonanie kamiennych podłóg. Nie trzeba jednak inwestować w prawdziwy kamień (który jest dodatkowo chłodny) - wystarczą kafelki podłogowe imitujące ten surowiec. Metal także pasuje do tego stylu, choć nie pewien dominować w wnętrzu - wystarczy delikatnie zaakcentować jego obecność za pomocą mebli posiadających metalowe nóżki, okucia i inne wykończenia z tego materiału. Ważne, aby nie były przesadnie zdobione - to drewno i motywy roślinne mają być głównym punktem wystroju.