Dzięki dużej różnorodności kształtów i rozmiarów, znalezienie umywalki pasującej do wystroju konkretnej łazienki nie stanowi dziś większego problemu. Co ważne, klienci mogą wybierać nie tylko pomiędzy umywalkami o różnych kształtach czy rozmiarach, ale także pomiędzy umywalkami o różnym sposobie ich montażu. W tym sensie najczęściej mówi się o umywalkach stojących i wiszących. Przykładem umywalki pierwszego typu może być nablatowa lub wpuszczana w blat umywalka Ideal Standard (znany producent ceramiki łazienkowej). Przykładem umywalki drugiego typu może być klasyczna umywalka kompaktowa, pojedyncza lub podwójna.

umywalka ideal standardUmywalki stojące

Cechą charakterystyczną tego typu umywalek jest sposób ich montażu, polegający na osadzeniu umywalki na powierzchni blatu lub w blacie. Do osadzania takiej umywalki potrzebna będzie zatem przystosowana do tego celu szafka łazienkowa lub odpowiednio skonstruowana zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych obłożonych płytkami ceramicznymi i wykończonych chociażby kamiennym blatem. Najbardziej popularne wersje tego typu umywalek to umywalki nablatowe, które idealnie komponują się z nowocześnie urządzoną łazienką oraz umywalki wpuszczane w blat. Przykładem umywalki stojącej dedykowanej dla małej łazienki, może być półblatowa umywalka Ideal Standard, gdzie cześć misy umywalki wyraźnie wystaje poza blat szafki.

Umywalki wiszące

To klasyczny, najczęściej spotykany rodzaj umywalek łazienkowych. Decydując się na kupno tego typu umywalki, nie musimy inwestować w zabudowę czy szafkę łazienkową. Dla przykładu, kompaktowa umywalka Ideal Standard w wersji pojedynczej posiada specjalne profilowanie, pozwalające na bezpośrednie przytwierdzenie umywalki do ściany za pomocą przeznaczonych do tego celu śrub. Tego typu umywalki są zwykle tańsze od bardziej eleganckich umywalek nablatowych, a dodatkowo ich wybór nie wymaga od nas zakupu dodatkowej szafki, czy tworzenia specjalnej zabudowy pod umywalkę. Do maskowania instalacji odpływowej i wodnej w umywalkach typu wiszącego, często wykorzystuje się ceramiczny postument.