Ponadczasowa emalia, czy nierdzewne garnki elo. Wybór zależny jest przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i aranżacji kuchennej. Te dwa rodzaje garnków mają ze sobą wiele wspólnego, ale też wiele je dzieli. Poniżej przedstawimy wady i zalety garnków emaliowanych i tych ze stali nierdzewnej.

Garnki ze stali nierdzewnej

garnki eloGarnki wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej są najczęściej wybierane przez konsumentów. Wiąże się z nimi niezawodność, szybki czas gotowania potraw oraz zdrowe gotowanie. Są uniwersalne i wytrzymałe, ale tak naprawdę o tym drugim decyduje przede wszystkim jakość stali, z której zostały wykonane, a co za tym idzie cena jakie chcemy na nie przeznaczyć. Wysokiej jakości produkt z odpowiednią do tego ceną prezentują garnki Elo. Ich największą zaleta jest fakt, że zostały wykonane ze stali wyższej jakości o próbie 18/10, a to świadczy o ich niezawodności. Tak wysoka próba gwarantuje ich nierdzewność, odporność na uszkodzenia, a także równomierny czas nagrzewania się. Potrawy pod przykryciem gotują się szybciej dzięki specjalnemu termo obiegowi. Garnki Elo (https://www.frankherbert.pl/pol_m_Kuchnia_Garnki_Garnki-Elo-2568.html) ponadto posiadają cylindryczne, podwójne dno, dzięki któremu potrawy nie przypalają się na gazie i nie przywierają. Garnki ze stali nierdzewnej mają także nienagrzewające się uchwyty lub uchwyty ze stali nierdzewnej, co daje możliwość użytkowania ich na wysokich temperaturach, na przykład odpowiednie są do piekarnika. Garnki wyposażone są w żaroodporną pokrywkę z ujściem na parę, którą także przyspiesza czas gotowania, a przy tym chroni przed wykipieniem potraw. Garnki te można używać na wszystkich źródłach ciepła – także na tych indukcyjnych. Wadą garnków ze stali nierdzewnej może być odbarwienie, które występuję przede wszystkim na garnkach niskiej jakości. To pojawia się już po pierwszych użyciu. Nie szkodzi ono zdrowiu i bezpiecznemu gotowaniu, ale zaważa na estetyce.

Garnki emaliowane

Kojarzone są przede wszystkim z tradycją kuchni staropolskiej. Spotykane w domach babć, ale nadal chętnie używane są niemalże w każdej kuchni. Emalię charakteryzuje tradycja wynikająca z długoletniej historii polskich fabryk naczyń emaliowanych, które oprócz garnków produkują brytfanny, rondle, cedzaki, durszlaki, chochle, czy kubki emaliowane. Garnki emaliowane wyróżnia przede wszystkim estetyka, gdy na gładkiej powłoce projektanci umieszczają motywy związane z folklorem, kulinariami, czy designerskimi tematami. Emalia także posiada grube dno i szybko w garnkach tego rodzaju gotuje się wszelakie potrawy. Można ją umieszczać w piekarniku oraz na płytach indukcyjnych. Podstawową wada tych garnków jest fakt, że łatwo można je obić, a wtedy w emalię wchodzi rdza. Jeśli będziemy je odpowiednio używać – bez żadnych przykrych wypadków w kuchni – to emaliowane garnki będą nam służyły przez długie lata. Cenimy sobie nowoczesność, szybkie i zdrowe gotowanie, czy rustykalny styl i klasykę? To jest podstawowe pytanie przy wyborze garnków Elo lub tych emaliowanych. Pamiętajmy, aby w jednym i drugim wypadku nie oszczędzać. Warto zainwestować w garnki, gdyż jest to wydatek na wiele lat.