Szukając nietuzinkowych rozwiązań oświetleniowych do swojego domu, warto zastanowić się na możliwością sięgnięcia po spoty, czyli niewielkie reflektorki składające się z pojedynczego lub kliku niezależnych punktów świetlnych, które możemy obracać w zasadzie w każdym kierunku. Spoty lub lampy Spotlight (jeden z pierwszych i po dziś dzień największych, polskich producentów opraw oświetleniowych tego typu) to oświetlenie, które sprawdzi się w wielu pomieszczeniach pełniących różne funkcje. W zależności od typu, spoty możemy instalować w kuchniach, łazienkach, sypialniach, pokojach dziecięcych, jadalniach, a nawet w salonach, zwłaszcza tych połączonych z aneksem kuchennym – spoty to doskonały rodzaj oświetlenia do zainstalowania bezpośrednio nad stołem lub wyspą kuchenną, która tworzy granicę pomiędzy kuchnią (miejscem w którym gotujemy), a salonem (miejscem, w którym wypoczywamy).

Spoty instalowane do ściany

lampy spotlight

Ścienne lampy Spotlight – spoty, to idealna alternatywa dla klasycznych kinkietów. W odróżnieniu od tych drugich, spoty dają możliwość zmiany kierunku świecenia, co zwiększa nasze możliwości aranżacyjne, oferując szerszy wachlarz możliwych rozwiązań. Spot składający się z obrotowego reflektorka może oświetlać sufit, wybrany element wyposażenia wnętrza lub świecić w dół, oświetlając przestrzeń tuż pod nim, znajdującą się w jego bezpośredniej bliskości. Spoty instalowane do ściany najczęściej wykorzystuje się jako rodzaj oświetlenia łazienkowego i kuchennego. Takie oświetlenie znajdzie także szereg zastosowań przy dekorowaniu wnętrz pokoików dziecięcych lub sypialni, pełniąc w tych pomieszczeniach funkcję zastępczą dla oświetlenia centralnego.

Spoty instalowane na suficie

W tym przypadku obok klasycznych, pojedynczych reflektorków – spotów, spotkać możemy również lampy Spotlight wyposażone w kilka niezależnych od siebie punktów świetlnych. Takie oświetlenie, jak już wspomnieliśmy na początku, znakomicie nadaje się do oświetlania stołów i wszelkich powierzchni roboczych-użytkowych. Dzięki możliwości indywidualnego ustawienia kierunku świecenia każdego z reflektorów, możemy w dowolny sposób sterować światłem, co wpływa na zwiększenie funkcjonalności danego wnętrza i na zwiększenie naszych możliwości budowania przestrzeni przy pomocy światła. Takie rozbudowane spoty doskonale sprawdzą się jako podstawowy lub alternatywny rodzaj oświetlenia centralnego w kuchniach, pokojach młodzieżowych i dziecięcych, w gabinetach i różnego rodzaju pracowniach artystycznych. Ze względu na różnorodność ich kształtów, nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem spotów odpowiadających stylowi aranżacji danego wnętrza.