Własna uprawa warzyw czy owoców wymaga odpowiedniego przygotowania gleby, którą należy rozpocząć już w sezonie poprzedzającym siew i sadzenie. Ziemia musi bowiem nabrać pożądanych właściwości i zostać spulchniona. Przy uprawach znaczenie ma również pH gleby - najlepiej, by było na poziomie neutralnym, zapewniając pożądany wzrost dla wielu różnych gatunków roślin.



Przygotowanie gleby pod uprawę

 


Jak przygotować ziemię pod uprawę?Podczas przygotowania ziemi pod uprawę, koniecznie jest zerwanie wierzchniej warstwy darni (ok. 10-15 cm), usunięcie korzeni i spulchnienie odsłoniętej gleby. Nie jest to prostym zadaniem - przygotowanie kawałka ziemi pod uprawę to ciężka praca, jednak odpowiednio wykonana, przynosi efekty na lata. Na polu powinno się utworzyć wydzielone działki z odpływem wody deszczowej, dzięki czemu nawet podczas ulewnych deszczy woda nie będzie zalegała na odsłoniętej ziemi. Zerwanie darni warto wykonać na wiosnę - do jesieni będzie jeszcze sporo czasu na odpowiednie przygotowanie gleby pod zasiew w kolejnym roku. Z pewnością trawa czy chwasty będą jeszcze odrastać, dlatego spulchnienie gleby będzie trzeba powtórzyć pod koniec sezonu.



Pomiar kwasowości gleby



Nawet początkujący rolnik powinien wyposażyć się w pH metry (takie jak np.: https://www.top-growshop.pl/pol_m_Urzadzenia-pomiarowe_PH-Metry-233.html), które pozwolą na zbadanie poziomu kwasowości gleby. Jest to urządzenie wyjątkowo przydatne dla ogrodników, ponieważ pozwala na przywrócenie równowagi pH gleby. Jeśli w okolicy działki porasta np. skrzyp polny, może to oznaczać, że gleba jest kwaśna. Nie będzie wówczas sprzyjała wysokiemu plonowi owoców czy warzyw, które preferują gleby o zrównoważonym pH. Kwasomierze to proste urządzenia, które pozwala analizować próbkę pobranej gleby i uzyskać wynik już w 60 sekund. PH metry mają kompaktowe rozmiary, są proste w użyciu i nie wymagają baterii, dlatego za ich pomocą można zbadać ziemię na całej wydzielonej działce. W przypadku zbyt wysokiej kwasowości, należy zastosować nawozy wapniowe - efekt ich użycia będzie widoczny w kolejnym roku, dlatego też ważne jest, by przygotowania rozpocząć w sezonie poprzedzającym siew.



Nawożenie



W przypadku zbyt wysokiej kwasowości gleby wskazanej przez pH metry, nawozy wapniowe można zastosować już przy pierwszym przekopywaniu ziemi - dzięki temu będą w stanie przeniknąć do gleby. Jesienią należy ziemię ponownie spulchnić, by przygotować ją pod wiosenną uprawę. Dobrym pomysłem jest zastosowanie wówczas nawozów naturalnych - obornika czy kompostu. Dzięki temu ziemia uzyska cenne składniki odżywcze, które będą mogły zostać pobrane przez rośliny uprawne. Nawożenie wiosną nie przyniesie już takich efektów i uzyskany lon będzie z pewnością niższy.