Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie nawet dla profesjonalnych projektantów. Niektóre elementy warto przemyśleć jeszcze na etapie remontowania - w ten sposób możemy zaoszczędzić sobie dodatkowej pracy. W niewielkim pomieszczeniu czasem trudno jest zmieścić wszystkie niezbędne akcesoria. W łazience musi znaleźć się przecież sedes, umywalka, szafka pod umywalkę lub wolnostojąca, prysznic. Czasami jeszcze chcemy wstawić pralkę lub suszarkę. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność dostosowania się do pionu wodno-kanalizacyjnego. Jak zatem poradzić sobie z tym zadaniem?

Prysznic

W małej łazience przeważnie stawia się prysznic w rogu. Dobrym wyborem będzie zatem kabina narożnikowa, zaokrąglona lub pięciokątna. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się np. wnęka o odpowiedniej szerokości, możemy rozważyć zbudowanie kabiny bezbrodzikowej. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu znajduje się odpływ. Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję, w łazience musi znaleźć się miejsce o wymiarach minimum 70 na 70 centymetrów. Natrysk zawieszamy na ścianie, a na czas kąpieli osłaniamy to miejsce wodoodporną kurtyną.

Umywalka

Kolejna rzecz, jaka musi znaleźć się w łazience to umywalka. W małym pomieszczeniach musimy wykorzystywać każdą dostępną przestrzeń, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie tutaj dodatkowa szafka pod umywalkę, która pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca. Możemy trzymać tam detergenty lub inne potrzebne drobiazgi. Szafka pod umywalkę to też świetne rozwiązanie na nieporządek w kosmetykach – w ten sposób będą zawsze pod ręką.

Sedes

Zamiast klasycznej muszli możemy zdecydować się na miskę ustępową. Mocuje się ją na specjalnych stelażach, które są ukryte w ścianie. W ten sposób zyskujemy miejsce, ponieważ wszystkie rury znajdują się we wnęce w murze. szafka pod umywalkęTo samo dotyczy również zbiornika na wodę. Nie musimy się też obawiać, że miska nie wytrzyma naszego ciężaru, ponieważ takie sedesy mają solidną konstrukcję. Miski ustępowe pozwalają na zachowanie higieny, ponieważ dużo łatwiej sprząta się podłogę w ich okolicy. Dodatkowo, jeżeli nie zamurujemy (nie zabudujemy) wnęki z instalacją całkowicie, możemy nad zbiornikiem stworzyć dodatkową półkę na drobiazgi. Możemy przechowywać na niej np. wszystkie akcesoria, które już nie zmieszczą się w szafce pod umywalką.

Kompakt stojący

Standardowy kompakt tworzy miska ustępowa wraz ze zbiornikiem wody. Przeważnie ma około 35 centymetrów szerokości i 67 centymetrów długości. Nie tak dawno pojawiły się na rynku kompakty, które są dedykowane właśnie najmniejszym pomieszczeniom. W takich modelach odpływ jest pionowy, przez co urządzenie może być dosunięte do ściany. Tego typu kompakty mają szerokość nawet 60 centymetrów, a zatem dają szerokie możliwości aranżacyjne.