Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli, wykonanych z różnorodnych materiałów, z tyloma możliwymi wykończeniami, że po wizycie w dużym sklepie z takim wyposażeniem możemy dostać zawrotu głowy.

Żebyśmy jednak długo byli zadowoleni z wybranych mebli, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wymiary, dopasowanie do armatury, i na nie mniej ważne detale.

Ergonomiczne wymiary

meble łazienkoweMeble łazienkowe powinny być przede wszystkim ergonomiczne, wygodne i dobrej jakości. Jeśli uda nam się znaleźć meble spełniające te trzy warunki, dopiero wtedy możemy myśleć o ich wyglądzie czy stylu w jakim są utrzymane. Żeby więc dobrze dobrać meble, zmierzmy każde miejsce w łazience, w którym ma stanąć mebel. Przed umywalką powinno zostać minimum 70 cm wolnej przestrzeni, po jej bokach – od 20 do 30. Przed wanną lub kabiną wolnego miejsca powinno być jeszcze więcej. Meble łazienkowe powinny być tak rozmieszczone i takich wymiarów, żeby nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych, nie groziły uderzeniem przy myciu twarzy lub wychodzeniu z wanny. Warto też tak zaplanować ich rozmieszczenie by szafki nie dotykały bezpośrednio ścian, bo tam skrapla się para wodna, która jest nie bez wpływu na mebel.

Dopasowanie do reszty sprzętów

Jeśli zamierzamy kupować szafkę pod umywalkę, najlepiej tak rozplanować zakupy, żeby kupić jedno i drugie równocześnie – wtedy mebel będzie idealnie dopasowany. Jeśli jednak chcemy kupić tylko szafkę, dopasowaną do starej umywalki, najlepiej będzie poradzić się kogoś, kto zna się na tym temacie i wybierać meble z możliwością zwrotu – zawsze może bowiem zdarzyć się, że nasze pomiary nie będą wystarczająco dokładne, albo czegoś nie uwzględnią.

Najlepsze materiały

Najlepiej jest, kiedy meble przeznaczone do łazienki wykonane są z odpornych na wilgoć materiałów. Warto sprawdzić czy pokrywa je na przykład lakier poliuretanowy i czy jego warstwa znajduje się również na bokach i tyłach mebli, a nie tylko na ich frontach, co czasem się zdarza.