Jeżeli masz to szczęście i dysponujesz dodatkowym domowym pomieszczeniem o funkcji jadalni, jego wnętrze warto wyposażyć w specjalne stoły i krzesła do jadalni. Jakiego rodzaju stół sprawdzi się w tego typu wnętrzu? Na co zwrócić uwagę kupując nowy stół do tego typu pomieszczenia i które konstrukcje stołów jadalnianych są najpopularniejsze?

Stół w całości czy rozkładany?

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń mieszkalną zdecydowana większość właścicieli mieszkań i domów decyduje się na zakup rozkładanych wersji stołów lub nawet pośrednich konstrukcji pomiędzy stołem a ławą, czyli tzw. ławostołów. Jeżeli jednak dysponujesz osobnym pomieszczeniem, w którym można spożywać codzienne posiłki lub organizować większe imprezy towarzyskie dla kilkunastu-kilkudziesięciu osób, lepszym wyborem od stołu rozkładanego będzie elegancki stół o stałej konstrukcji. Wybierając nierozkładany stół i krzesła do jadalni o większym metrażu, urządzasz wnętrze jadalni i nadajesz mu ściśle określony charakter. Wybór stołu nierozkładalnego, o jednolitym blacie, to najlepsza gwarancja jego wysokiej stabilności i trwałości – brak elementów ruchomych minimalizuje ryzyko uszkodzenia blatu i rozchwiania całości, zwykle skręcanej konstrukcji.

Jaka wielkość i kształt stołu?

Przesłanką decydującą o wyborze określonej wielkości stołu jest metraż pomieszczenia, w którym organizujemy domową jadalnię. Jeśli stół ma mieć nierozkładalną, stałą konstrukcję, najlepiej od razu zdecydować się na zakup jego większej wersji, która pozwoli na ustawienie przy nim co najmniej 6-8 krzeseł. Oczywiście, jeśli dysponujemy większą jadalnią, stół może być odpowiednio większy, dostosowany do ściśle określonych potrzeb. Standardowy stół z krzesłami do jadalni to zestaw składający się ze stołu o długości co najmniej 200 cm, do którego dołączonych jest sześć stylowych krzeseł z wygodnymi oparciami. Krzesła wchodzące w skład zestawu są na ogół tapicerowane, a sam stół wykonany jest z drewna, z blatem drewnianym lub z płyty laminowanej.

Najczęściej spotykanymi wersjami stołów jadalnianych są stoły prostokątne, rzadziej kwadratowe. W niektórych wnętrzach spotkać można się również ze stołami okrągłymi. Te dedykowane są na ogół mniejszym jadalniom.

Jeżeli są Ci potrzebne nowe stoły i krzesła do jadalni, szukaj kompletu gwarantującego możliwość organizowania przyjęć dla większej liczby osób. Wybierając stół, szukaj modelu mieszczącego się w danym wnętrzu, najlepiej w całości, ewentualnie stołu w wersji rozkładanej – taki stół jest łatwiejszy w transporcie i w razie potrzeby można umieścić go również w innym domowym pomieszczeniu, na przykład w salonie.