Mieszkanie na parterze ma swoje oczywiste plusy: o wiele łatwiej jest do niego wnieść albo z niego znieść cięższe przedmioty czy po prostu się do niego dostać. Z tego powodu wybierane jest chętnie przez osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi, zwłaszcza jeżdżącymi jeszcze w wózkach. Niestety, ma również spore minusy – prywatności trzeba bardzo pilnować, jeśli nie chcemy, aby wszyscy zaglądali nam w okna. I mowa tutaj nie tylko o sąsiadach, ciekawych naszego życia czy wystroju mieszkania, ale również o wszystkich przechodniach, którzy mają okazję zajrzeć przez okno do naszego pokoju. Z tego powodu zabezpieczenie okien w taki sposób, aby nic nie było przez nie widać, jest właściwie niezbędne. Oto kilka podpowiedzi, jak dokładnie zadbać o prywatność na parterze, wykorzystując m.in. rolety dzień noc, naklejki na okna czy zasłony.

Aplikacje na okna

Jednym z ciekawszych rozwiązań są specjalne aplikacje na okna, które można przyklejać za pomocą elektrostatyki albo specjalnego kleju. Zazwyczaj sprawdzają się one w większości pomieszczeń, w tym również w łazienkach czy kuchniach, gdzie wilgotność jest znacząco wyższa. Ich zaletami są cena oraz fakt, że możemy wybrać właściwie dowolny wzór, który nam odpowiada. Minusy to konieczność samodzielnego montażu, często z docięciem folii na wymiar, a także niejednokrotnie częstsza wymiana niż w przypadku innych rozwiązań. Będą one również przytłumiały nieco dostęp światła słonecznego; jeśli zamontujemy je tylko na połowie okna nie będzie to problemem.

rolety dzień nocRolety okienne

Drugim, najczęściej wybieranym rozwiązaniem, są rolety okienne. Obecnie najmodniejsze są rolety dzień noc, które możemy spotkać w wielu domach, bo spełniają kilka ról jednocześnie: z jednej strony całkowicie zasłaniają widok na noc, z drugiej zaś znacznie ograniczają go w dzień. Niestety, ograniczają również dostęp światła słonecznego. Z tego powodu musimy zdecydować, czy chcemy, aby rolety dzień noc nie przepuszczały słońca i dawały zaciemnienie we wnętrzu nad ranem, czy też mają być jasne i przepuszczające większość światła, ale jednocześnie dobre do częściowego osłonięcia okien w dzień bez konieczności świecenia światła.

Firany i zasłony

To rozwiązanie odchodzi do lamusa głównie ze względu na konieczność regularnego prania i prasowania, a także ilość kurzu, którą zasłony kumulują np. w porównaniu z roletami dzień noc. Jednakże takie rozwiązanie będzie sprawdzało się najpewniej w przypadku osób starszych, przyzwyczajonych do klasycznych wyborów, a także może stanowić element ozdobny do klasycznego wnętrza czy pomieszczenia w stylu retro.