Obecnie szczególną kategorią zegarów są ozdobne zegary stojące, których wartość symboliczna nieco ewoluowała na przestrzeni lat. Dawniej zegary stojące były zjawiskiem tak normalnym, jak obecnie ich wiszące odpowiedniki. Aktualnie pełnią funkcję ozdobną w tych raczej klasycznie urządzonych domach i mieszkaniach, a z pewnością nie można uznać ich za artefakty kultury popularnej.

Jak działa taki zegar?

Zegary stojące działają zwykle na zasadzie mechanizmu sprężynowego, który trzeba, co jakiś czas nakręcać. Obecnie jednak są to na tyle zaawansowane urządzenia, że odstępy między takimi czynnościami to nawet 30 dni. Zegary stojące z powodzeniem mogłoby być zasilane elektrycznie, co eliminowałoby konieczność nakręcania, ale przecież nie o to tu chodzi. zegar ścienny

Idealny do klasycznych wnętrz

Ważna jest symbolika, cała ta otoczka i klimat, jaki w pomieszczeniu tworzy drewniany zegar stojący. Masywne, mahoniowe ściany pokryte specjalnym lakierem, który nadaje drewnu dodatkowy połysk i stalowe brudno-złote elementy, to przecież wszystkie te zalety, dla których kupuje się zegary stojące. Tego typu urządzenia to gratka dla kolekcjonerów oraz łakomy kąsek dla wszystkich, którzy pragną wykończyć swoje wnętrza właśnie w stylu z nieco odleglejszych epok. Dodatkowo w większości zegary stojące wybijają pełne godziny lub nawet połówki, wszystko zależy od kalibracji. Na https://www.zegary.rzeszow.pl/pol_m_Zegary_Zegary-stojace-513.html można znaleźć zegary stojące w różnych wersjach nie tylko klasycznych, ale także nieco bardziej nowoczesnych.

Szczęśliwi czasu nie liczą

Zegar stojący może pełnić funkcję mebla, ozdoby lub tę, do której został stworzony, czyli odmierzanie czasu. Jeśli chodzi o ostatni aspekt, to o dziwo bardzo często właściciele zapominają o nakręcaniu zegarków, co w XXI wieku niczemu nie przeszkadza, gdyż zwykle mamy pod ręką kilka urządzeń, z których bez problemu można sczytać godzinę. Zegary stojące posiadają wartość ozdobną, a ich atrybuty wizualne przyćmiewają fakt, że powinny jeszcze odmierzać czas. Piękny zegar stojący do doskonały pomysł na prezent, aczkolwiek są to produkty bardzo często wybierane przez klientów, którzy pozostają na etapie meblowania swoich salonów lub innych pomieszczeń. Niestety ze względu na złożoność elementów, materiały oraz ogrom pracy wymagany do stworzenia takiego dzieła, zegary stojące mają też swoją zazwyczaj wysoką cenę, dlatego będą wybierane raczej przez osoby wyżej sytuowane materialnie. Dobrze jest, gdy taki element wystroju tworzy z resztą pewną całość, dlatego zegary stojące powinno dobierać się do innych mebli z drewna.