Hobby a może remont ?

Obecnie markety budowlane posiadają szeroką gamę narzędzi w przystępnych cenach, dlatego działaniem i zastosowaniem niektórych z nich zaczęły się interesować osoby spoza branży budowlanej poszukujące odpowiednich narzędzi do drobnych domowych prac lub do uprawiania hobby, najczęściej majsterkowania lub DIY. Szlifierka to bez wątpienia urządzenie, które przyda się w każdym domu, gdzie od czasu do czasu chce się coś odnowić albo zrobić remont niewielkim kosztem.

Doradzamy, na co zwrócić uwagę

Wybierając szlifierkę oscylacyjną zapewne zostaniemy zapytani, jakie parametry musi spełnić, dlatego dobrze być świadomym ich znaczenia dla komfortu i wydajności pracy. Podstawowym parametrem są wymiary stopy - od tego, jak jest duża będzie zależeć czas obróbki powierzchni. I znowu, im większa będzie jej powierzchnia, tym szybciej uporamy się z pracą. Minimalne wymiary to 185 do 230 długości i 90 do 115 mm szerokości. Liczba oscylacji na minutę waha się od 19 do 27 000. Liczba oscylacji w znaczący sposób wpłynie na jakość pracy - im wyższa wartość, tym dokładniej wyszlifowana powierzchnia. Dlatego nie warto ulec pokusie niskich cen oferowanych przy szlifierkach oscylacyjnych, których liczba oscylacji znajduje się przy dolnym progu. Do lepszych producentów szlifierek z pewnością należy Festool (przykład takich narzędzi można znaleźć na: https://www.elima24.pl/pol_m_Producenci_Festool_Szlifierki-Festool-769.html) choć trzeba tu liczyć się z nieco wyższą ceną. Na efektywność ma także wpływ wychylenia stopy podczas pracy, im wyższa, tym lepsze efekty, a szlifowana powierzchnia gładsza. Ta wartość waha się pomiędzy 1 a 2,5 mm.

Kilka słów o szlifierkach oscylacyjnych

Zasadniczo szlifierki można podzielić na dwa typy: oscylacyjne i mimośrodowe. W tym artykule na tapetę bierzemy szlifierkę oscylacyjną. Szlifierka oscylacyjna posiada prostokątną stopę szlifierską, która najlepiej sprawdzi się do szlifowania prostych płaskich powierzchni i narożników. Charakteryzuje ją spokojna praca na niskich obrotach, które nie są uciążliwe dla organizmu człowieka. Stopa nie obraca się, jak w przypadku tarczy szlifierek mimośrodowych, ale działa na zasadzie ruchu wahadłowego. Szlifierka oscylacyjna to urządzenie, które obsługuje się obiema rękami! Papier mocuje się do tarczy na zaciski lub na rzep. Jeśli natomiast chcemy wymienić całą stopę, trzeba się zaopatrzyć w klucz ampulowy. Szlifierka oscylacyjna jest prosta w obsłudze i doskonale sprawdzi się w pracach stolarskich. Ponieważ jest najbardziej efektywna na płaskich powierzchniach i doskonale wyszlifuje rogi, możesz użyć jej do ścierania frontów mebli, blatów, drzwi, stopni schodów czy podłóg. Sprawdzi się również w drobnych pracach motoryzacyjnych.