Ogrzewanie, zwłaszcza podłogowe, wymaga utrzymania pewnej określonej temperatury w trakcie całego okresu grzania. Zapewnia to komfort użytkowania i jest po prostu ekonomiczne, ponieważ zmniejsza straty energii.

Regulatory temperatury to niewielkie urządzenia, za pomocą których użytkownik może określić i zaprogramować temperaturę, która ma być utrzymywana w danym pomieszczeniu. Nawet proste regulatory dają możliwość programowania w zakresie dnia i nocy, a także w systemie tygodniowym. W ten sposób domownik może dokładnie określić które dni tygodnia i pory dnia mają być cieplejsze, a kiedy ogrzewanie nie musi pracować intensywnie. Zaawansowane modele regulatorów temperatury są dodatkowo wyposażone w tryb urlopowy (kiedy nikogo nie ma w domu), ochronę przed zamarzaniem w trakcie bezczynności, a nawet w funkcję „impreza”.

Regulatory temperatury mogą działać bezprzewodowo, lub z wykorzystaniem tradycyjnej komunikacji. Ich zasada działania opiera się na czujniku, który kontroluje temperaturę otoczenia i pobiera niezbędne informacje o jej aktualnym stanie. Urządzenie następnie porównuje sytuację z informacjami, jakie zakodował wcześniej użytkownik. W momencie, gdy temperatura osiągnie satysfakcjonującą wartość, regulator wysyła informację do sterownika w pompie, aby wstrzymać jej pracę.

Stare termostaty nie były zbyt reprezentacyjne i po prostu stanowiły konieczny, acz mało estetyczny element wyposażenia pomieszczenia. Dzisiaj producenci zwracają uwagę nie tylko na jakość i niezawodność regulatorów temperatury, ale również na ich wygląd. Współczesne termostaty mają małe rozmiary, a przy tym charakteryzują się nowoczesnym designem. Wiele z nich ma kolorowe, dobrze wyglądające wyświetlacze, które są nie tylko ładne, ale też dają możliwość szybkiego odczytu wartości. Bardziej zaawansowane modele posiadają również funkcję cyfrowej ramki- wyświetlacz poza wskazywaniem parametrów prezentuje zestaw slajdów. Niektóre z nich mają bardzo eleganckie obudowy, które doskonale komponują się w klasycznych wnętrzach. Regulatory temperatury znajdziesz w wielu specjalistycznych  sklepach internetowych, np.: http://www.s-co.pl/regulatory-temperatury-c-10_11.html