Zastanawiałeś się kiedyś, co zrobić gdy w Twojej okolicy nie ma żadnego wodociągu? Skąd w takim przypadku pobierać wodę? Odpowiedź jest bardzo prosta - wystarczy zainstalować w swoim domu hydrofor.

Czym jest nasz wybawca

hydrofor

Hydrofor to urządzenie, dzięki któremu możemy mieć dostęp do wody, bez potrzeby podłączania się pod sieć wodociągową. Wszystko czego potrzebujemy to studnia, z której pobierana będzie woda. Zbiornik wodno-powietrzny - bo tym właściwie jest hydrofor - gromadzi w sobie wodę pobraną ze studni. Za każdym razem gdy odkręcimy któryś z kranów w swoim domu, otrzymamy wodę prosto z urządzenia. W zależności od poziomu wody, dzięki wyłącznikowi ciśnieniowemu pompa sukcesywnie będzie pobierać wodę tylko w razie takiej potrzeby - a nie przy pojedynczym korzystaniu z kranu, by nalać np. szklankę wody.

Jak działa urządzenie

Hydrofor nie jest całkowicie wypełniony wodą, a częściowo. Sporą jego część zajmuje poduszka sprężonego powietrza. Podczas odkręcania kranu woda w jakiś sposób musi opuścić zbiornik. To zadanie należy właśnie do poduszki, która w momencie pobierania wody rozpręża się, dzięki czemu wypycha ją do instalacji i leci z naszego kranu. Wszystko działa do momentu, aż ciśnienie spadnie do pewnej wartości. Gdy tak się stanie, pompa ponownie pobiera wodę ze studni, tym razem by osiągnąć poziom maksymalny sprężonego powietrza pod naporem wody. Po uzyskaniu poziomu maksymalnego pompa się wyłącza. Pompą - jej włączaniem i wyłączaniem - steruje wyłącznik ciśnieniowy.

Jaki rodzaj wybrać

Hydrofory tradycyjne - działanie jak i budowa zbiorników tego typu wygląda dokładnie tak, jak zostało to opisane powyżej. Cechują się dużą pojemnością, wynoszącą od 100 l do nawet 1000 l. Wadą dla tego typu urządzeń jest zdecydowanie to, że potrzebują pomieszczenia z utwardzoną podstawą dla pompy. Nie są niestety przenośne - ze względu na swoją konstrukcje oraz rozmiary. Warto poszukać ich tutaj https://epompa.pl/pol_m_Dom-i-ogrod_Pompy_Zestawy-hydroforowe-161.html Hydrofory membranowe - inaczej zwane przeponowymi, różnią się nieco od wyżej wymienionego hydroforu tradycyjnego. Główną różnicą jest to, że zbiornik ciśnieniowy tych urządzeń posiada zamontowaną membranę (przeponę) rozdzielacza. Jej zadaniem jest podzielenie przestrzeni zbiornika na dwie części. W samej przeponie jest magazynowana woda, a pomiędzy ściankę zbiornika a przeponę wtłaczane jest powietrze. To, co jest wadą w hydroforach tradycyjnych, tutaj jest zaletą - czyli mobilność, a wszystko za sprawą tego, że pompa hydroforowa wraz z osprzętem może być zainstalowana na zbiorniku. Urządzenia te są też stosunkowo niewielkie o małej pojemności od 20 l do 100 l. Cechuje je także cicha praca, dzięki której zbierają pozytywne opinie. Hydrofory membranowe nie posiadają wiele wad, lecz do jednej z nich na pewno należy fakt, że musimy okresowo wymieniać worek gumowy.