Piękne rośliny potrzebują równie pięknej oprawy. Z pomocą zatem przychodzą doniczki ozdobne do domu, których wyjątkowość może podkreślić niemal każdą część mieszkania. Zanim jednak podejmiemy rozważania, co do koloru bądź wzoru, zastanówmy się nad ich rodzajem.

Co oferują nam producenci?

kaktusy w ozdobnych doniczkachNa rynku możemy spotkać ogromną różnorodność, co do doniczek ozdobnych do domu. Ceramiczne, plastikowe, kamienne, a nawet gliniane i metalowe. Należy jednak pamiętać, że rodzaj surowca wykorzystanego do produkcji, nie jest przypadkowy. Każdy rodzaj wykazuje się bowiem odmiennymi właściwościami. Modele ceramiczne charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, zapewniając roślinom optymalne warunki do wzrostu. W dalszej kolejności wymienić można metalowe. Wytrzymałość i niebywała trwałość – to podstawowe atuty. Zanim jednak sięgniemy po nie, warto sprawdzić czy posiadają otwory odpływowe. W przeciwnym wypadku roślina może zgnić. Kolejną propozycję stanowią doniczki i osłonki plastikowe, cenione za lekkość, bogatą różnorodność kolorystyczną i wzorniczą oraz atrakcyjną cenę.

Jeśli jednak szukamy czegoś naprawdę spektakularnego, możemy postawić na wiszące doniczki ozdobne do domu. Ich montaż nie należy do skomplikowanych, a możliwość umieszczenia w dowolnym miejscu pozwala na szerokie warianty aranżacyjne. Nie ma znaczenia, czy zamontujemy je pod sufitem czy na specjalnym uchwycie. W towarzystwie wiszących roślin będą prezentować się imponująco!

Dla najbardziej wymagających klientów, którzy poszukują designerskich, niezwykle oryginalnych dodatków, przygotowane zostały doniczki polerowane lub fakturowane. Na rynku dostępne są również modele materiałowe, imitujące kamienie, skorupę czy drewno.

Kształt – nie bez znaczenia!

Oczywistym jest, że rodzaj zastosowanego do produkcji osłonki materiału jest ważny, ale nie można zapominać o kwestiach pozostałych, do jakich z pewnością zaliczyć można kształt. W ostatnich sezonach sporą popularnością cieszą się bryły utrzymane w formie ostrosłupa, walca, graniastosłupa czy stożka. I choć początkowo może to się wydawać co najmniej niedorzeczne, w istocie prezentuje się zjawiskowo! Tego typu doniczka ozdobna do domu, w szczególności jeśli jest dodatkowo pokryta polerowaną, lakierowaną lub szkliwioną powierzchnią, idealnie podkreśla nowoczesny wystrój wnętrz. Wybierając zatem tak niewielkie detale, jesteśmy w stanie wykreować imponującą przestrzeń. A to wszystko bez wysokich nakładów finansowych.