Ze względu na coraz większą sprawność energetyczną, trwałość i wyraźny spadek cen, kolektory słoneczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem polskich odbiorców. Czy warto już teraz inwestować w tego typu rozwiązania? Kiedy opłaca się postawić na energię pozyskiwaną ze słońca i jak możemy ją wykorzystać w jednorodzinnym domu? Czy każdy dom można wyposażyć w instalację fotowoltaiczną?

Kiedy pomyśleć o zakupie baterii słonecznych?

Jeśli jesteś miłośnikiem nowych technologii, szukasz rozwiązań maksymalnie ekologicznych, dzięki którym będziesz mógł jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, inwestycja w kolektory słoneczne i ich instalacja na dachu Twojego nowego domu będzie jak najbardziej uzasadniona – nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz. Możesz mieszkać w Szczecinie lub na południu Polski. Tego typu rozwiązania sprawdzą się przede wszystkim w tych domach, w których zużywa się dość duże ilości ciepłej wody, a także tam, gdzie jest basen – podgrzewanie wody w basenie, dzięki kolektorom słonecznym jest znacznie tańsze i w widoczny, niezwykle pozytywny sposób odbije się na Twoich rachunkach za prąd. Największe korzyści z instalacji kolektorów słonecznych odniosą te osoby, które podgrzewają wodę użytkową przy pomocy prądu, gazu płynnego lub oleju opałowego. Jeśli wodę podgrzewasz przy pomocy kotła na paliwa stałe, ale latem korzystasz z podgrzewania elektrycznego, kolektor słoneczny na dachu również powinien okazać się dla Ciebie opłacalną inwestycją.

Co wpływa na opłacalność inwestycji?

Największy wpływ na opłacalność kolektorów słonecznych ma technologia ich wykonania, a zatem ich trwałość i wydajność energetyczna. Kolektory starszego typu, w których absorbery wykonane są z gorszej jakości materiału, dość szybko tracą wyjściową sprawność działania, czyli zdolność do pochłaniania energii słonecznej. Dlatego inwestując w nowy kolektor, warto szukać modelu, w którym absorbery pokryte są czarnym chromem, ewentualnie tlenkami tytanu. Oczywiście tego typu sprzęt jest droższy, ale znacznie wolniej się starzeje, przez co jego sprawność działania w dłuższej perspektywie czasu jest większa. Na opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne wpływa także miejsce ich lokalizacji oraz optymalny dobór ich powierzchni względem potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego. Dlatego instalację kolektorów i opracowanie całego systemu podgrzewania wody użytkowej dla danego domu, przy pomocy energii słonecznej, warto zlecać wyspecjalizowanym w tym firmom. W Szczecinie jedną z takich firm jest AquaTeam. Firmy tego typu mają narzędzia pozwalające skalkulować koszty inwestycji względem oczekiwanych korzyści, jakie inwestycja w kolektor może przynieść w określonym przedziale czasu.