To, na co należy zwrócić uwagę w przypadku takich urządzeń, jak klucze dynamometryczne to czy są one skalibrowane i czy posiadają odpowiednie certyfikaty. W pierwszym przypadku mówimy o poprawnym działaniu, a w drugim o spełnieniu określonych wymogów i jakości danego urządzenia. Jednymi z dynamometrów są elektryczne klucze dynamometryczne. Wykorzystuje się je w wielu przypadkach. Mogą występować w warsztatach samochodowych, gdzie się je stosuje przy serwisie opon. Bardziej konkretnie należy tu wspomnieć tak o warsztatach o profilu mechanicznym, jak i liniach produkcyjnych. Ten wyglądający jak standardowy klucz z rękojeścią przyrząd charakteryzuje się niezwykłą dokładnością w pomiarach. Mowa tu o kluczach cyfrowych wyposażonych w wyświetlacz. Mogą one też występować w formie adapterów podpinanych do grzechotek, ewentualnie kluczy. Stosowane są zatem także jako wstawka pomiędzy grzechotkę, a nasadkę.

cyfrowy klucz dynamometryczny

Technologia w warsztacie

Niekiedy elektryczne klucze dynamometryczne są przystosowane do elektronicznego pomiaru kąta. Jednak możliwość ta ma miejsce nie we wszystkich modelach. Tu należy też wspomnieć, iż elektroniczne funkcje umożliwiają zaprogramowanie żądanego momentu dokręcania, jak i sygnalizują zbliżenie się do żądanej wartości tegoż momentu. W tym przypadku o sytuacji informuje nas buzzer dźwiękowy, ewentualnie diody LED. Można tu zatem też wspomnieć o tak zwanym alarmie przeciążeniowym. Szczególną uwagę należy zwrócić tu na parametry takiego urządzenia. Ważne są tu wartości podawane w niutonometrach, czyli w zasadzie ich wartość minimalna i maksymalna. Nie mniej istotne są tu także cale, a w zasadzie to ich ułamek.

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Elektryczne klucze dynamometryczne posiadają wiele przydatnych funkcji. Pomijając ich szerokie możliwości pomiarów, warto nadmienić o takich udogodnieniach, jak choćby automatyka wyłączania urządzenia. Co ciekawe w zależności od możliwości takiego urządzenia możliwe jest zapisanie w pamięci od kilku, do nawet kilkudziesięciu ostatnich pomiarów. Ogólnie istnieje tu także funkcja wielu różnych ustawień, jak również wybór trybu pracy. Możliwości niektórych urządzeń dynamometrycznych umożliwiają zarówno pomiar momentu dokręcenia, jak i jednoczesne zmierzenie kąta tegoż dokręcenia. Warto również zwrócić uwagę na ilość jednostek, w jakich to pomiary mogą być wykonywane. Najlepiej jeżeli jest to pięć różnych jednostek. W zasadzie mówiąc o kluczach dynamometrycznych niekiedy można mieć na myśli adapter właśnie, a innym razem bardziej tradycyjne narzędzie przypominające zwykły klucz.