W łóżku spędzamy około jedną trzecią naszego życia - niemożliwym jest więc ignorowanie tej sfery naszego życia. Dlatego tak ważne jest dla osób z alergią, aby wybrać odpowiednią pościel. Nie może być to byle jaki materiał, jako że znajduje się on podczas snu w bezpośrednim kontakcie z naszą skórą. Czym więc się kierować i jakie powinny być kołdry antyalergiczne, abyśmy mogli spokojnie i bezpiecznie przespać całą noc?

Co powoduje alergię?

Kołdry antyalergiczne dla osób wrażliwychZazwyczaj elementami wywołującymi alergię, a obecnymi w pościeli, są wszelkiego rodzaju roztocza, grzyby i inne mikroorganizmy. Są one obecne w kołdrach czy poduszkach wszystkich ludzi, ale sprawiają dyskomfort podczas snu jedynie osobom z alergią. Dlatego podstawowym zadaniem przed jakim stajemy jest wyeliminowanie tych nieproszonych gości. Kołdry antyalergiczne powinny być wykonane z takich materiałów, które stanowią środowisko niesprzyjające ich rozwojowi. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować roztoczy z pościeli, ale może znacznie zminimalizować ich liczbę. Najskuteczniejszym na to sposobem jest częste pranie kołdry antyalergicznej w wysokiej temperaturze, szukać musimy więc pościeli wykonanych z materiałów, które poradzą sobie z takimi warunkami i nie stracą swoich właściwości.

Naturalne, syntetyczne, antyroztoczowe

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów materiałów, z których wykonane mogą być kołdry antyalergiczne. Po pierwsze mamy wełniane, naturalne kołdry, które zwierają niesprzyjającą rozwojowi roztoczy lanolinę. Z drugiej jednak strony lanolina i wełna same mogą być elementami uczulającymi. W takich przypadkach można rozważyć zakup kołdry antyalergicznej z syntetycznych materiałów, zwłaszcza tych, do których utkania wykorzystano antyalergiczne i antybakteryjne jony srebra. Trzecią możliwością są specjalistyczne kołdry antyroztoczowe. Jak one działają? Hamują rozwój grzybów, a bez grzybów nie ma odżywiających się nimi roztoczy. Oczywiście we wszystkich trzech przypadkach wciąż konieczne jest, aby taką kołdrę antyalergiczną regularnie i często prać. Nawet najbardziej wymyślny materiał bez prania w wysokich temperaturach nie ochroni nas przed uczuleniem.

A co w środku?

Przed zakupem kołdry antyalergicznej należy zastanowić się także nad jej wypełnieniem. Wciąż najpopularniejszą opcją na rynku są kołdry i poduszki wypełniane naturalnym gęsim, bądź też kaczym puchem - są ciepłe, sprężyste, dobrze odprowadzają wilgoć. Podobne właściwości posiadają kołdry z pierza. Niestety, nie są to najlepsze opcje dla alergików. Na szczęście na rynku znajdziemy także kołdry antyalergiczne z odpowiednim wypełnieniem - warto zwrócić uwagę na te, które wykorzystują włókna kukurydziane, bambusowe, jedwab bądź posiadają syntetyczne wypełnienie.