Folia w przydomowym ogrodzie wykorzystywana jest na wiele różnych sposobów. Stosuje się ją jako izolator pod kamień ogrodowy, jako wyściółkę w oczkach wodnych, jako narzędzie do walki z chwastami, ale przede wszystkim jako pomoc w stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju roślin. Najczęściej używana bywa do budowy tuneli ogrodowych.

Jak wybrać folię do tunelu ogrodowego?

Folia ogrodowa wykorzystywana do budowy tunelu foliowego powinna posiadać kilka szczególnych cech. Jej wybór jednak w dużej mierze zależy od rodzaju hodowanych pod nią roślin, pożądanej wewnątrz tunelu temperatury, wilgotności etc. Cechy na jakie należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru folii pod budowę tunelu to:

Sezonowość

Wśród dostępnych na rynku folii do ogrodu wyróżniamy folie jednosezonowe i wielosezonowe. Różnią się one nie tylko wytrzymałością, ale przede wszystkim ceną. Decydując się na folię wielosezonową, warto się upewnić, że w kolejnych latach też nam się przyda.

Perforowanie

To czy wybrana folia będzie posiadała perforowanie czy też nie ma duży wpływ na stopień wilgotności wewnątrz tunelu. Decydując się zatem na dany typ folii, należy się kierować rodzajem uprawianych roślin. Jedne z nich wolą wysoką temperaturę i wilgoć inne natomiast lepiej będą się rozwijały w bardziej suchych warunkach.

Przepuszczalność światła

Jedne rośliny lepiej będą się rozwijały w pełnym słońcu, inne z kolei wolą bardziej zacienione warunki. Dostępne na rynku folie różnią się zatem kolorami i stopniem przepuszczalności światła. W naszych warunkach klimatycznych najczęściej jednak stosuje się folie o dużym stopniu przepuszczalności.

Inne zastosowania folii w ogrodzie

Folia w ogrodzie jest stosowana na wiele jeszcze innych sposobów. Oczywiście w zależności od przeznaczenia folie różnią się od siebie pod wieloma względami.

Folia do walki z chwastami

Folia ogrodowa do walki z chwastami stosowana bywa wyłącznie na obszarach, na których doraźnie nie są prowadzone żadne uprawy. Tworzywo to nie przepuszcza bowiem wody, a tym samym szkodzi nie tylko chwastom, ale wszystkim rosnącym w pobliżu roślinom. Do walki z chwastami atakującymi grządki zdecydowanie bardziej odpowiednia będzie agrowłóknina.

Folia pod kamień ogrodowy

Folia bywa stosowana do aranżacji przydomowych skalniaków z oczkami wodnymi. Rozwiązanie takie ma swoje zalety, ale nie jest również pozbawione wad. Niewątpliwie ułożenie folii nie należy do zadań trudnych. Łatwo zatem samodzielnie zagospodarować fragment ogrodu. Niemniej jednak wodę taką należy w późniejszym czasie regularnie wymieniać co bywa pracochłonne i męczące.